منادی وحدت

در ميان جماعت‌هاى آنان (اهل‌سنت) نماز بخوانيد و بر سر جنازه آن‌ها حاضر شويد و مريضان‌شان را عيادت كنيد. و حقوق‌شان را ادا کنيد، زيرا هر يك از شما چون در دينش پارسا و در سخنش راستگو و امانتدار و خوش‌اخلاق با مردم باشد، گفته می‌شود: اين يك شيعه است، و اين كارهاست كه مرا خوشحال می‌سازد. تقواى الهى داشته باشيد، مايه زينت باشيد نه زشتى. (بحار الأنوار، ج‏75، ص: 372)

حالا با همه این حرف‌های روشن که این یکی را امام حسن عسکری علیه‌السلام فرمودند، آیا دیگر شک و شبهه‌ای می‌ماند در وحدت برادرانه شیعه و سنی؟


ادامه مطلب
[ جمعه 19 دی 1393  ] [ 12:21 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

هارون و وحدت

وحدت در قرآن

دست بعضی‌ها را اگر باز بگذارند، پیامبران الهی را هم نقد می‌کنند! مثلا در بحثی که بین حضرت موسی و هارون (علی‌نبینا‌وآله‌وعلیه‌السلام) روی داد، این‌ها یک‌طرفه به قاضی می‌روند. بله، امتِ حضرت موسی علیه‌السلام مشرک و حتی گوساله‌پرست شده بود و موسی علیه‌السلام حق داشت که به جانشین خود اعتراض کند و همین کار را هم کرد. اما چرا بعضی‌ها به جواب حضرت هارون دقت نمی‌کنند که تا چه حد قانع‌کننده بود:

قالَ يَا بْنَ أُمَّ لا تَأْخُذْ بِلِحْيَتي‏ وَ لا بِرَأْسي‏ إِنِّي خَشيتُ أَنْ تَقُولَ فَرَّقْتَ بَيْنَ بَني‏ إِسْرائيلَ وَ لَمْ تَرْقُبْ قَوْلي‏

هارون گفت: ای پسر مادرم! موهای ریش و سرم را مگیر! من واقعا ترسیدم که (در صورت مقاومت در برابر گمراهان، کار به جنگ و خون‌ریزی بینجامد) و تو بگویی میان بنی‌اسرائیل تفرقه افکندی و سفارش مرا رعایت نکردی. (طه، 94)

عجیب! وحدت چه‌قدر مهم است! آن‌قدر که حضرت موسی در جواب هارون سکوت کرد و دیگر چیزی نگفت. چون هارون برای وحدت قوم موسی خونِ دل خورد، ولی چیزی نگفت.

راستی، می‌دانستید که امیرالمومنین بعد از رحلت پیامبر اعظم این آیه را تلاوت کرد[1] تا جاهلان بفهمند دلیل سکوت حضرت و اهمیت وحدت را؟ اما چه سود که بعضی‌ها همیشه یک‌طرفه به قاضی می‌روند!

دکتر شاه آبادی

[1] - مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏11، ص: 75

 


ادامه مطلب
[ جمعه 19 دی 1393  ] [ 12:19 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

مسابقه

یکی از جوانان مسجدی مطلبی کوتاه از زندگانی حضرت پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله و امام صادق علیه‌السلام به همراه سوالاتی از همان مطلب برای ما ارسال کردن. به گفته ایشون محتوا توسط بنیاد فرهنگی علمدار آماده شده.  کل متن و سوالات و پاسخ‌نامه در یک کاغذ آ4 دو رو طراحی شده. سوالات باعث می‌شن متن خونده بشه و کل این داستان بهانه ای میشه برای حضور حداکثری در مراسمی که قراره برای جوایز قرعه‌کشی بشه.

دریافت فایل پی دی اف
حجم: 380 کیلوبایت

دریافت فایل متنی
حجم: 23.6 کیلوبایت


ادامه مطلب
[ جمعه 19 دی 1393  ] [ 12:13 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

بروشور

مجموعه‌ای از سخنان امام خامنه‌ای در مورد تعامل با اهل سنت. سخنانی که شاید خیلی از آن‌ها را نشنیده باشید. سخنانی که فهمش برای بعضی‌ها مشکل است! همانطور که فهم سیره‌اهل بیت علیهم‌السلام در برخورد با دیگر مسلمانان مشکل بود. سخنانی که امروز توجه‌نکردن به آن خسارت‌های بزرگی به جهان اسلام زده. سخنانی که باید هر مسجدی یک بار آن را خوانده باشد...

محتوای این بروشور توسط مجله الکترونیکی اخوت آماده شده و در اندازه آ4 و به صورت رنگی و سیاه و سفید آماده دریافت است:

دریافت فایل‌ پی دی اف رنگی

دریافت فایل رنگی
حجم: 2.72 مگابایت

دریافت فایل‌ پی دی اف سیاه و سفید

دریافت فایل سیاه و سفید
حجم: 2.51 مگابایت


ادامه مطلب
[ جمعه 19 دی 1393  ] [ 12:12 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

فدک...

هارون‌الرشید تمام آن کارهائی را که باید برای قبضه کردن یک انسان مخالف و یک مبارز حقیقی انجام داد، همه را انجام میدهد: تهدید، تطمیع، فریبکاری؛ همه‌ی اینها را انجام میدهد. یکی از حرفهائی که آنجا با موسیبن جعفر میزند، این است که میگوید شما بنی‌هاشم از فدک محروم شدید، آل‌علی. فدک را از شماها گرفتند، حالا من میخواهم فدک را به شما برگردانم. بگو فدک کجاست، حدود فدک چیه، تا من فدکرا به شما برگردانم. خب معلوم است که این یک فریبی است که میخواهد فدک را برگرداند، به عنوان کسی که حق از دست رفته‌ی آل محمّد را میخواهد به آنها برگرداند، چهره‌ای برای خودش درست کند. حضرت میگوید بسیار خب، حالا میخواهی فدکرا به بدهی، من حدود فدک را برای تو معین میکنم. بنا میکنند حدود فدک را معین کردن؛ آن حدودی که امام موسیبن جعفر برای فدک معین میکنند، تمام کشور اسلامی آن روز را در بر میگیرد؛ فدک یعنی این. یعنی اینکه تو خیال کنی که ما دعوامان در آن روز بر سر یک باغستان بود، چند تا درخت خرما بود، این ساده‌لوحانه است. مسئله‌ی ما آن روز هم مسئله‌ی چند تا نخلستان و باغستان فدک نبود، مسئله‌ی خلافت پیغمبر بود؛ مسئله‌ی حکومت اسلامی بود. منتها آن روز آن چیزی که فکر میشد ما را از این حق بکلی محروم خواهد کرد، گرفتن فدک بود. لذا ما در مقابل این مسئله پافشاری میکردیم. امروز آن چیزی که در مقابل ما تو غصب کردی، باغستان فدک نیست که ارزشی ندارد. آنچه که تو غصب کردی، جامعه‌ی اسلامی است، کشور اسلامی است. حدود چهارگانه‌ای را ذکر میکند موسیبن جعفر (علیه الصّلاة و السّلام)، میگوید این فدک است. یا اللَّه، حالا اگر میخواهی بدهی، این را بده. یعنی صریحاً مسئله‌ی داعیه‌ی حاکمیت و خلافت را آنجا امام موسیبن جعفر مطرح میکند. 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 17 دی 1393  ] [ 04:12 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

یک کتاب خوب

ناخدا هوشنگ صمدی یکی از قهرمانان ملی ارتش در دوران مقاومت 34 روزه خرمشهر است؛ افسری شجاع، دلیر، با کفایت و بسیار ایران‏دوست که به فرماندهی او، تکاوران، نیروهای مردمی و سپاه پاسداران با ایثار خون و جان خود موفق شدند ارتش عراق را هفته‏ها در خرمشهر زمین‏گیر کنند و ضربات و تلفات سنگینی بر تجهیزات و نفرات متجاوزان به آب و خاک ایران زمین وارد کنند. این کتاب به تکاورانی که با نثار خون سرخشان در خرمشهر، مقاومت 34 روزه را آفریدند، تقدیم شده است.
این کتاب در دو بخش و 21 فصل تهیه و تنظیم شده است.

تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر: خاطرات ناخدا یکم هوشنگ صمدی فرمانده گردان تکاوران در خرمشهر


ادامه مطلب
[ یک شنبه 14 دی 1393  ] [ 01:21 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

دکتر کاظمی آشتیانی

«اگر بخواهم این الگوی مطلوب را در یک جمله معرفی کنم، عبارت است از: ترکیب علم، ایمان، تلاش. هم علم را جدی گرفتند، هم ایمان و پایبندی و تقوا را؛ نه به صورت یک سربار، بلکه به شکل یک عنصر اصلی در بافت مجموعه و در بافت کار. و هم خستگی را فراموش کردند، که به گمان من مرحوم کاظمی جان و سلامت خودش را هم سر همین کار گذاشت؛ یعنی این دنبالگیری و این اهتمام‌ها و خسته نشدن‌ها. لذا رویان در چشم من بسیار گرامی است و عزیز است.»۲


دانلود نسخه موبایل | دانلود با کیفیت پایین | دانلود با کیفیت بالا
فیلم بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی شخصیت و عملکردِ «دکتر کاظمی آشتیانی»


ادامه مطلب
[ شنبه 13 دی 1393  ] [ 11:12 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

پرده نشین

به گزارش خبرنامه صادق، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام ، نشست نقد و بررسی و تقدیر از عوامل مجموعه تلویزیونی «پرده‌نشین» ، سه شنبه نهم دی ماه با حضور «دکتر سید بشیر حسینی» کارشناس فرهنگ و رسانه و عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما ، «سید محمود رضوی» تهیه کننده ، «بهروز شعیبی» کارگردان و جمعی از بازیگران سریال برگزار شد. در ابتدای مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری علیه السلام و پخش فیلم کوتاه «پدر مهربان ما» ، از عالم فقید مرحوم آیت الله مهدوی کنی رییس سابق مجلس خبرگان و دانشگاه امام صادق علیه السلام که چندی پیش در اثر عارضه قلبی دار فانی را وداع گفتند یاد شد. در ادامه برنامه دکتر سید بشیر حسینی ، کارشناس فرهنگ و رسانه و عضو هیئت علمی دانشکده ارتباطات دانشگاه صدا و سیما ، ضمن تقدیر ویژه از عوامل این مجموعه پرمخاطب تلویزیونی ، به بیان توضیحاتی پیرامون رسانه دینی و نوآوری های خلاقانه مجموعه تلویزیونی پرده نشین پرداختند و تاکید کردند که می توان پرده نشین را نقطه عطفی برای مجموعه های تلویزیونی تراز انقلاب اسلامی و رسانه دینی دانست سپس مراسم پرسش و پاسخ و نقد و بررسی مجموعه با دعوت از آقایان دکتر سید بشیر حسینی کارشناس برنامه ، سید محمود رضوی تهیه کننده ، بهروز شعیبی کارگردان ، و جمعی از بازیگران از جمله مهران رجبی ، هومن برق نورد و محسن کیایی به روی صحنه در فضایی صمیمی و دوستانه با دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار گردید در پایان مراسم نیز هدایایی از سوی دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام به دست سید محمد حسین هاشمی گلپایگانی ، فرمانده بسیج دانشجویی به رسم یادبود به میهمانان مراسم اهدا گردید. _MG_2258


ادامه مطلب
[ شنبه 13 دی 1393  ] [ 11:08 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]