نابغه ای که ایرانی نبود! 

 نابغه ای که ایرانی نبود! 
الف)خداوند اموات مسلمین  از جمله خانم ریاضیدانی که مرگش در این یکی دو روز احساسات رئیس جمهور و ریاست مجلس و نشریات اصلاح طلب را جریحه دار کرد بیامرزد. 
ب) در این میان دلیل این همه توجه به این بنده خدا را نفهمیدم.شاید برخی معتقد باشند که ایشان نابغه ای جهانی و مایه افتخار ایران بوده و تجلیل از او تجلیل از علم ودانش است .اما به راستی هدف از این همه توجه (مخصوصا از جانب نشریات اصلاح طلب ) جایگاه علمی آن مرحوم است؟ اگر چنین است پس چرا یک هزارم این توجه به صدها نابغه علمی ایرانی که هم اکنون در این کشور با سخت ترین شرایط مشغول کار علمی و تحقیقاتی اند نشده ونمی شود؟ تا الان کدام نابغه و پژوهشگر شاخص ایرانی افتخار پیدا کرده تا به خبر و تیر یک همه نشریات اصلاح طلب  تبدیل شود؟ 
ج) در ضمن چگونه می توان فردی را که پس از سالها استفاده از امکانات رایگان آموزشی در ایران، به آمریکا مهاجرت کرد و تابعیت آمریکا را پذیرفت و با یک شهروند اروپای شرقی ازدواج کرد و سبک زندگی آمریکایی را بر سبک زندگی ایرانی – اسلامی ترجیح داد ایرانی دانست؟ در طول سالهایی که آن مرحوم مشغول تحصیل و تحقیق در آمریکا بود چه فایده و نصیبی از ایشان به ایران و ملت ایران رسیده و ایشان چگونه از ملت و کشور سابقش قدردانی نموده است؟ همان ملت و کشوری که هزینه و امکان سالها تحصیل ایشان وامثال ایشان را فراهم آورده است؟  
د) سخن از بهشت و جهنم کسی در میان نیست و شاید روح آن مرحوم به علتی مشمول رحمت الهی باشد اما سخن از شیفتگی حقیرانه برخی به آمریکاست! اگر این مرحوم در همین ایران باقی می ماند و به همین مدارج علمی می رسید بازهم در هنگام فوت با این حجم "توجه از جانب صدا وسیما و سران قوا و مطبوعات اصلاح طلب روبرو می شد؟ پس چرا یکی مثل "مجید شهریاری" که به تنهایی  و بدون هیچ چشمداشت مالی و ... بیش از صدها نابغه علمی به کشور و مردمش خدمت کرد به تیتر اول رسانه های اصلاح طلب تبدیل نشد؟  
و) آیا علت غاز یا طاووس دانستن مرغ همسایه نیست؟ آیا هدف تجلیل کنندگان از  مرحوم میرزاخانی (دانسته یا ندانسته) تجلیل از  آمریکا و تعظیم در برابر عظمت آن نیست؟ آیا نتیجه این حجم توجه به فردی که آمریکایی بودن و زندگی درآمریکا را بر تحمل سختی ها در کنار مردمش ترجیح داد ، آن نخواهد شد که سایر نخبگان و نوابغ هم به این نتیجه برسند برای عزیز شدن باید "آمریکایی" شد و  وطن را فراموش  کرد؟ آیا تبدیل کردن چنین اشخاصی به الگوی جوانان ،  وفاداری و تعصب نسبت به ایران را در ذهن و جان آنان افزایش خواهد داد؟    
 
  
@karbala5_kuoshki


ادامه مطلب
[ دوشنبه 26 تیر 1396  ] [ 02:29 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

مریم میرزاخانی، آمریکا و چلچراغ سوخته

مریم میرزاخانی، آمریکا و چلچراغ سوخته
🔺یادکردی از دختران کشته شده افغانستانی، آنها که حتی اسمشان را نمی دانیم

خبر ساده و کوتاه بود: مریم میرزاخانی، استاد چهل ساله ریاضی و برنده 'مدال فیلدز'، سه سال بعد از دریافت این جایزه در آمریکا چشم از جهان فروبست
بلافاصله بعد از این اتفاق بود که سیل پیام های تسلیت و ابراز تاسف از فقد این استاد دانشگاه شروع شد و افکار عمومی با تاسف از خاموش شدن یک چراغ سخن گفتند.

اما خبری دیگر همزمان با درگذشت میرزاخانی منتشر شد که توجه کمتر کسی را به خود جلب کرد. در حمله هوایی شب گذشته جنگنده‌های آمریکایی به مناطق مسکونی و مدرسه ای دخترانه در منطقه بندرخان‌آباد ولایت قندوز در شمال افغانستان، ده ها غیرنظامی افغانستانی کشته شدند. شنیدن چنین خبری آن هم از افغانستان، این روزها عادی شده است. و من در فکر آن ده ها چراغی هستم که در مدرسه دخترانه ی بندرخان‌آباد خاموش شدند، دخترانی که شاید اگر وحشی گری آمریکایی ها در کشتار غیرنظامیان نبود، سالهای بعد هر کدام یک نابغه علمی برای جامعه افغانستان می شدند.

ماجرا ساده است، هر روز چراغهایی به واسطه جنایت ها و دخالت های آمریکا، در سوریه، یمن، عراق، افغانستان، پاکستان، سومالی و... رو به خاموشی میگذارد. کشتار غیرنظامیان به واسطه حملات هوایی، کار هر روز جنگنده های آمریکایی در افغانستان است، ولی قرار نیست کسی برای آنها ابراز تاسف کند. چلچراغ هایی که در زمین سوخته افغانستان، حتی مجال فکر کردن به فردای خود را ندارند، چه رسد به رویاپردازی برای تحصیل در آمریکا و افتخار آفرینی برای کشورشان.
آری در افغانستان عمر چراغ ها بسیار کوتاه است، کوتاه تر از یک رویای کودکانه...
goo.gl/fAY8Vg
〰〰〰〰〰
⬅️به خمینی‌چی بپیوندید:
✅ telegram.me/joinchat/A37i_D2GKuNf_OMxYriTHw


ادامه مطلب
[ شنبه 24 تیر 1396  ] [ 07:25 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

نگاه جبهه‌ای به احمدی‌نژاد

بسم الله الهادی

احمدی‌نژاد... 

گاهی اوقات حاشیه ها سخن گفتن از متن را دشوار می کند.

آنقدر هجمه رسانه ای وجود دارد که حتی دفاع کردن از برخی اقدامات او نیاز به صد بار انکار شخص و شخصیت او دارد.
واقعا #چه_کسانی از ضدانقلاب نشان دادن یا غیرانقلابی نشان دادن احمدی‌نژاد بهره می برند؟
چه بغض و کینه ای در دل برخی ایجاد شده که هنوز هم #کابوس او را می بینند و به او #ناسزا می گویند؟

#دام_رسانه_ای

چطور ما در #دفاع_از_رفتن_مدافعان_حرم می گوییم: اگر در سوریه و عراق نجنگیم دشمن جنگ را به تهران می آورد، پس چرا با همین استدلال از شخصیتی که شعارهای انقلابی را شجاعانه زنده کرد و به نیروهای حزب اللهی جان تازه ای داد حمایت نمی کنیم!؟

چرا احساس نمی کنیم که زدن احمدی‌نژاد در واقع خراب کردن دیوار انقلابی گری است که اولین خرابی این دیوار سر حزب اللهی ها را می شکند؟

چرا احساس نمی کنیم که دشمن، شادمان از سیاه نشان دادن #کل_دوران_احمدی‌نژاد است تا با آن جریان انقلابی را ریشه کن کند.

اصلی و فرعی کردن مسائل اهمیت زیادی دارد.
برای مثال باید دقت کرد که دفاع کردن و توجیه کردن اشتباهات بشار اسد خطا است، قطعا انتقادات جدی به شيوه اداره جامعه توسط بشار اسد وجود دارد اما خطای فاحش این است که در وسط این جنگ به سراغ افتراقات با او برویم. ما می گوییم بشار، الان در حکم خط مقدم مقاومت است. مسئله اصلی حفظ خط مقاومت است.

به نظرم مثَل احمدی‌نژاد الان اینگونه است، نیاز نیست اشتباهات او را توجیه کنیم اما بدانیم خط انقلابی او که به طور خاص در دولت نهم تجلی کرد، خاکریز اول است.

باید #نگاه_جبهه_ای داشت و بدانیم احمدی‌نژاد کجای این جبهه قرار دارد.

باز هم تکرار میکنم سخنم این نیست که اگر او اشتباهی انجام داد بگوییم چون در جمع ما است پس آن را ندید می گیریم، خیر، اما مسئله مواجهه با احمدی‌نژاد #مسئله_اصلی_و_فرعی کردن رفتار و کنش اجتماعی اوست، همان راه حلی که حضرت آقا در مواجهه با دولت احمدی‌نژاد گفتند. 
فتامل یا اولی الالباب... 

🆔 @Jabbarpur


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 21 تیر 1396  ] [ 11:53 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

چرا تبلیغ‌مان مؤثر نیست؟

#تبلیغ:
گاهی اوقات این سوال برای ما پیش می آید که چگونه و از چه طریقی دوستان و آشنایان و حتی متربیان خود را به سمت معارف اسلامی سوق دهیم و آن ها را با معارف اسلامی آشنا کنیم؟!
کتاب های بسیار متنوع و چند رسانه های مختلفی در این باره تهیه شده است که هر کدام با محور قرار دادن یک موضوع ، مانند سن،جنسیت،خلقیات و ... یک نسخه برای تبلیغ معرفی میکند. برخی فنون سخنوری را آموزش میدهد و برخی تقویت ارتباط غیر کلامی و زبان بدن و...
این دسته از کتاب ها بسیار مفید و کاربردی هستند ولی تاثیر چندانی در جذب مخاطب ندارند!!!!!🤔🤔

درست متوجه شدید این تکنیک ها در جذب و اثرپذیری مخاطب تاثیری ندارد.
برای درک بهتر این موضوع سعی میکنم یک مثال بزنم: شما فردی گرسنه هستید و به غذا نیاز دارید شخصی یک غذای تمیز و طاهر برای شما می آورد، شما غذا را قبول میکنید؟! حال اگر این شخص خود غرق در لجن و کثافت باشد و بویی بسیار متعفن داشته باشد حاضرید غذا را از او بگیرید؟! جواب شما مسلما منفی هست چرا که هرکدام از ما تجربه این چنینی داشته  ایم مثلا از رستورانی که خدماتی آن یک ذره کثیف و شلخته باشند غذا نمیگیریم!!

قضیه تبلیغ هم همین طوری است ، موضوع تبلیغ ما اسلام است ، دیانت است ، که تمیز و طاهر و به ذات خود دلچسب است و مورد نیاز مردم ، اما مبلغ آن که ما باشیم غرق در لجن زار گناه هستیم!!😔 پس نمیتوان توقع داشت کسی از ما موضوع تبلیغ را بپذیرد!!! فنون جذب مخاطب هم مثل کراواتی است بر آن لباس و بدن کثیف که تاثیری در جذب مخاطب ندارد!!


این صحبت ها برگرفته از تجربه شخصی خودم هست و واقعا به این موضوع  ایمان آوردم . قبلا در روایات متعدد این موضوع را دیده بودم اما خیلی آن را قبول نداشتم. معتقد بودم که انسان موجود بسیار پیچیده ای هست و دایم میتواند رو عوض کند و چیزی از خود نشان بدهد که واقعا نیست ، اما اشتباه میکردم!!! چون فعالیت تبلیغی فعالیت دایم و مستمر هست ممکن است مخاطب در چند برخورد اول به ذات واقعی شما پی نبرد اما بدون شک به زودی به اصل ذات شما پی خواهد برد و دیگر موضوع تبلیغ را از شما نمیگیرد و از شما به علت چند رویی و نفاق متنفر می شود!!!!

#تبلیغ امریست بسیار مهم و #ضروری که #بیش از هر چیز به #خودسازی نیاز دارد.

🆔@zzang_tafrih


ادامه مطلب
[ سه شنبه 13 تیر 1396  ] [ 07:22 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

مسئله دینی شدن عمل حکومت؛ مجیدرضا فیضیان

#هارالد_پنجم پادشاه نروژ است و این کشور نظامی #مشروطه دارد که بر اساس آن #پادشاه در راس قدرت است و همهٔ لوایح دولت باید پیش و پس از ارسال به پارلمان توسط شاه رسماً مورد تأیید قرار بگیرند .

با این وجود از دید جامعه جهانی و بر اساس شاخص مردم‌سالاری از سال ۲۰۱۰ دموکرات‌ترین حکومت جهان به شمار رفته است.

چون اساس #مردم_سالاری نفی حکومت دین است و اگر کشوری حتی بوسیله یک پادشاه بتوانند هر چه بیشتر #خدا را از صحنه جامعه حذف کند دمکرات‌تر است.

در کشور #نروژ با وجود عقب‌افتاده ترین نظام حکومتی بحث بر سر #فلسفه_قدرت رواج ندارد چرا که نتیجه‌ای که از وجود اعمال قدرت می‌خواستند نصیبشان شده است. مردمی که نیازهای مادی و آزادی‌های فردیشان تامین شده چرا باید از فلسفه قدرت پادشاه سوال کنند در حالی که نتیجه‌ای که عملا می‌خواهند از آن فلسفه بگیرند جلوی چشمشان است

اما در ایران اسلامی به دلیل ناکارآمدی عملی حکومت از برآوردن بعضی از خواست‌های #فطری مردم هر چند گاه یک‌بار شاهد تکرار شدن مباحث ۵۰ سال پیش در درباره نسبت مردم و خدا در حکومت هستیم.

در حالی که ۳۷ سال پیش با #مردمی_ترین_انقلاب_تاریخ، یک #نظام_دینی تشکیل شده و مردم هنوز #درصدر_مشارکت بسیار بالایی در همه #انتخابات_ها دارند، بازگشتن به این پرسش درباره #چیستی_حکومت حاصل تعریف نکردن و پاسخ ندادن به سوالاتی است که باید بعد از تشکیل حکومت در مورد #چگونگی_حکومت طرح می‌شد: مالکیت زمین، طریقه اداره بنگاه‌های پولی و مالی، تعامل نظام اداری با مردم، مالیات و...

واضح‌تر بگویم مردم به حکومت اسلامی خمس و زکات می‌پردازند و نه مالیات بر ارزش افزوده

در حکومت اسلامی پول‌ها در جایی به نام #بانک انباشته نمی‌شود که بعد، ازپس نظارت بر آن برنیاییم

امیرالمومنین می‌فرمود: خلیل‌من، رسول‌خدا(ص)، مالی را برای روز بعد نگاه نمی‌داشت؛ و ابوبکر نگاه می‌داشت؛ و عمر‌بن‌خطاب در این کار نظرش برآن شد که دیوان‌ها را تدوین کند، و اعطای اموال را از سالی به سال دیگر تأخیر اندازد. اما من، به همان‌سان رفتار خواهم کرد که خلیلم رسول خدا(ص) رفتار می‌کرد»

ایشان پس از تقسیم اموال محل بیت‌المال را جارو می‌کرد، و در آن‌‌جا دو رکعت نماز می‌خواند، و سپس روی به‌همان جا می‌گفت: «‌روز‌قیامت برایم گواهی ده که من در تو، مال را از مسلمانان حبس نکردم»

وقتی ما هنوز نتوانسته‌ایم سیره امیرالمومنین در #عدم_حبس_ثروت را محقق کنیم یعنی سوال درست را طرح نکردیم و پاسخی علمی و عملی به نیازهای واقعی مردم نداده‌ایم در نتیجه نظامی داریم که ظاهرش اسلام ناب و باطنش تجددی ناقص الخلقه و کم کارآمد است و همین #کم_کارمدی و گرایش نابه هنجار به #تجدد که در اثر روشن نشدن مفاهیم درباره چگونگی حکومت ایجاد شده بعضی را به شک می‌اندازد که این حکومت چیست

پاسخ به این سوال تکرار حرف‌های ۵۰ سال پیش نیست، بلکه کاری است در راستای دینی شدن #عمل_حکومت

هنوز برای ما مطرح است که جناب شریعتی درست می‌گفت یا جناب مطهری، درحالی که دنیا از آن زمان، #انقلاب_اسلامی، جنگ هشت‌ساله ایران و عراق، حادثه یازده سپتامبر و جنگ ۳۳ روزه و ۲۲ روزه رژیم صهیونیستی با جبهه مقاومت را سر از گذارنده که هر کدام ما را وارد قدم جدیدی از تاریخ کرده است.

زمانه جدید نیاز به پرسش سوال‌های جدید و پاسخ‌های جدید دارد.

اینکه هنوز جونان را به کتاب‌های شهید مطهری ارجاع می‌دهیم بیش از آن‌که حاصل قوت این شهید باشد حاصل ضعف حوزه اندیشه در سالیان گذشته است.

نمی‌دانم شاید الان که من دارم این حروف را کنار هم می‌گذارم طلبه‌ای در گوشه حجره‌ای، بذر #فقه_نظامات و #فقه_حکومتی را با کلمه‌ای طیبه کشت می‌کند بلکه میوه‌ای پاک از آن به مردم برسد...

پیوست۱ (تقسیم بیت‌المال) : yon.ir/c5rQE

پیوست۲ (نروژ): yon.ir/FV7EV

——

بعدنوشت: لحن ابتدایی این یادداشت به شدت جانبدارانه است، چیزی که دوستش ندارم و از آن راضی نیستم. اما فرصت برای کنکاش دقیق و علمی #سلطنت_مشروطه نیست. گرچه به این کار در این مورد تن داده ام این شیوه را به طور کلی صحیح نمی دانم.

@khedmatnevesht


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 خرداد 1396  ] [ 01:21 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

دکتر آمریکایی به خانه‌ات برگرد

درباره‌ي چمران
تیتر امروز یکی از شعار‌نوشته‌هایی است که پشت در اتاق دکتر چمران در اهواز زده بودند. داستان چمران داستان غریبي است. او زندگی بسیار متلاطمی داشت از زمانی که به نهضت خداپرستان سوسیالیست گرایش داشت تا زمانی که به آمریکا رفت تا زمانی که به لبنان رفت و پرده‌ي پایانی زندگی‌اش در ایران پس از انقلاب.
شاید اگر چمران 31 خرداد 60 شهید نمی‌شد روزهای بسیار سخت‌تری در انتظارش بود، روزهایی که او را در یک تنگنای شدید سیاسی قرار می‌داد. برخی انقلابی‌ها دلایل‌شان را برای بدبینی به چمران کافی می‌دانستند. او رفیق و وزير دفاع بازرگان و از همراهان بازرگان در سفر معروف به الجزایر و دیدارش با برژینسکی(مشاور امنیت ملی جیمی‌کار‌تر) در 11 آبان 58 بود. سال‌ها در آمریکا زندگی کرده بود، برای آن‌ها که دشمن شریعتی بودند علاقه‌ي فراوان و رفاقت چمران و شریعتی جرم بود؛ همچنین عشق چمران به امام موسی صدر که برخی او را مخالف امام معرفی می‌کردند و عامل شاه ايران در لبنان. در کنار این موضع‌گیری‌های سیاسی‌اش، انتقادش از برخی مسایل در سپاه، مخالفت با اعتبارنامه‌ي حسن آیت در مرداد 59 و ... را هم اضافه کنید. حالا اگر او در فضای پرتنش پس از 31 خرداد زنده می‌ماند معلوم نبود دچار چه تنش‌هایی می‌شد. 
این تنش‌ها حتی می‌توانست پس از مرگ او نیز ادامه پیدا کند اما پیام امام(اول تير 60) برای شهادتش شاید جرات را از بسیاری از منتقدان چمران گرفت؛ «او جنگجويى پرهيزكار و معلمى متعهد بود كه كشور اسلامى ما به او و امثال او احتياج مبرم داشت... هنر آن است كه بي‌هياهوهاي سياسى و خودنمايي‌هاى شيطانى براى خدا به جهاد برخيزد و خود را فداى هدف كند نه هوى‏، و اين هنر مردان خداست.» 
البته برخی نیز پشیمان شدند و دریافتند دلایلی که برای بدبینی به چمران داشتند کافی نبوده است و خدا می‌داند شبیه این دلایل، چه بسیار افرادی را كه از صحنه خارج نکرده است.
در جبهه‌ي جنوب، سپاه خوزستان به شدت با چمران اختلاف داشت. ابتداي جنگ و در زمان فرماندهي پرتنش بني صدر بر نيروهاي مسلح علی شمخانی، فرمانده وقت سپاه خوزستان، جمله معروفي دارد؛ «ما يك دشمن داشتيم به نام عراق، يك مخالف داشتيم به نام ارتش و يك رقيب داشتيم به نامه گروه چمران». داوود کریمی فرمانده عملیات جنوب سپاه، چنان علیه چمران سخنرانی می‌کرد که مخاطبان را شگفت‌زده می‌کرد. از سوی دیگر چمران اهل هياهو عليه مدعيان انقلابی‌گری نبود؛ اما در دست‌نوشته‌هايش حرف‌هايي كم اما بسيار جدي وجود دارد: «گروهی ادعای انقلابی‌گری دارند. دیگران را غیرمنطقی، غیرانقلابی، لیبرال... قلمداد می‌کنند... در‌حالی‌که به سهولت می‌توان دید ایشان بیش از هر دشمنی لطمه به انقلاب زده‌اند، انقلاب ایران را به لب پرتگاه سقوط کشانده‌اند، همه مردم را از انقلاب زده کرده‌اند، هرج‌ومرج و آشوب و بی‌نظمی در نظر آنان انقلاب معنی می‌دهد و تصور می‌کنند با بی‌برنامگی و شعارهای تند و احساسات کور و کارهای غیر‌منطقی می‌توانند انقلاب را به پیروزی برسانند... ما می‌گوییم باید با آمریکا مبارزه کرد، ولی نه در شعار و حرف، بلکه در عمل باید برنامه ریخت و آرام و مستمر و شبانه‌روزی کار کرد... ما نمی‌گوییم متخصص بی‌تقوا را بپذیرید، ولی می‌گوییم هر بی‌تقوایی را به صرف آن‌که ضد‌متخصصین است بر کاری که اصلا نمی‌داند نگمارید. ما می‌گوییم متخصصین زیادی در این کشور هستند که تقوای آن‌ها به مراتب زیادتر از مدعیان انقلابی و تقوا است، به جرم آن‌که آن‌ها متخصص و غرب‌رفته هستند آن‌ها را زیر‌دست و زبون نکنید.... تقوا چیست؟ آیا ریش‌گذاشتن است؟ آیا ادعاهای گزاف بافتن است؟ کسانی ادعای تقوا می‌کنند که در نظر من بی‌تقواترین آدم‌ها هستند، اسم اسلام و انقلاب را ضایع می‌کنند، دروغ، تهمت، شارلاتانی، زد‌وبند و حقه‌بازی، لجن‌مال‌کردن مردم بی‌گناه، شایعه دروغ ساختن و مخالفین خود را با قلدری و زرنگی از میدان به در بردن، … این‌ها متقی نیستند... ما را لیبرال، نوکر آمریکا، غرب‌زده، متخصص بی‌تقوا و غيره می‌خوانند.»
 نکته‌ي آخر این‌که هم حاج داوود کریمی شهید شده و هم مصطفی چمران و ان‌شاءالله هر دو غرق در رحمت الهی هستند. آیا اگر ما بیاییم حوادث آن روز را بشکافیم، ضعف و قوت دو طرف را بیرون بکشیم و از آن‌ها تجربه بسازیم، بی‌حرمتی در حق این شهیدان است یا خدمت به جامعه؟ دوستانی که این روزها با توصیه‌ي مهربانانه، غیر‌مهربانانه، تهدید، تهمت و هرآن‌چه می‌توانند مرا از نوشتن بر حذر می‌دارند لطفا قدری بیشتر به این موضوعات بیاندیشند.
- جملات چمران از کتاب حماسه، عشق و عرفان آمده است.
- توضيح تصوير پيوست: مصطفي چمران، احسان شريعتي و ابراهيم يزدي، مزار دكتر علي شريعتي، خيابان كناري حرم حضرت زينب سلام‌الله‌عليها، دمشق، سوريه

ارتباط با مدير كانال:
‏@jafarshiraliniaa


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 خرداد 1396  ] [ 11:56 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

به اقیانوس مسجد بپیوندید

🔻تبلیغِ‌مسجد مهم‌تر از تبلیغ در مسجد!

یکی از اصلی‌ترین دغدغه دین‌مداران ما، رساندن صحیح معارف اسلامی به سمع و بصر مردم می‌باشد و بهترین و موثرترین مکان این مهم جز مسجد، هیچ محل دیگری نیست. لذا مهم‌تر از هر کاری آشتی دادن مردم با مسجد است تا در این اقیانوس سراسر معنویت و معرفت و عرفان و آرامش غوطه‌ور شوند.

 ای کاش به جای معرفی و سرمایه‌گذاری برای #حوضچه‌هایی مثل فرهنگسراها، سراهای‌محله، خانه‌های فرهنگ ، میتینگ‌ها و... بیشتر به فکر #اقیانوس بی‌کران مسجد بودیم و مرواریدهای آن را کشف می‌کردیم.

البته که زیباتر جلوه‌دادن این اقیانوس نور، از تخریب حوضچه‌ها مهم‌تر است چرا که مردم با چشم باز و با توجه به ظرفیت‌هایشان انتخاب کنند.


✅ در #سنگر_مسجد همسنگر شوید👇
https://t.me/joinchat/AAAAAEA5ZYNS1QrOnyZt_Q


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 خرداد 1396  ] [ 11:54 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

انفاق هم با رفاه‌طلبی نمی‌سازد

@ebteda_ir

🔺انفاقْ اخلاق دارد

تجمع در لوکس‌ترین، مجلل‌ترین و گرانترین هتل شهر با هدفِ جمع‌آوری کمک برای نیازمندان، مصداق خیریه‌زدگی و‌ تفریح‌شدگیِ احسان برای جامعه‌ی تبلیغات‌زده‌ی ماست.
نقضِ غرض است و نشانه‌ی پذیرشِ اجتناب‌ناپذیر بودنِ فقر و ناداری از یک‌سو و غنا و تکاثر از سوی دیگر. 
با اینکه انشاالله نیتِ بسیاری از آدم‌هایی که در چنین مجامعی دست می‌کنند توی جیب و پولی می‌اندازند صندوق، خیر است، اما چنین سازوکاری برای احسان، قبح فقر و ناداری را می‌زداید.
حالا می‌خواهد اسمش گلریزان باشد یا هر چیز دیگری.
نیاز داریم به بازنویسیِ منشورِ «اخلاقِ احسان و انفاق».

#اخلاق_انفاق
#گلریزان

نوشته آقا روح‌الله رشیدی


ادامه مطلب
[ جمعه 26 خرداد 1396  ] [ 04:35 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

رهبری از دانشگاه امام صادق چه خواستند؟

سالروز ابلاغ راهبردهای کلان مقام معظم رهبری برای ده سال آینده دانشگاه امام صادق علیه السلام

مختصری از دوازده بند راهبردهای ابلاغی به شرح زیر تقدیم می شود:

1.  بازتبیین و تقویت نظام فکری حاکم بر دانشگاه امام صادق علیه السلام

2. تربیت نیروی درجه یک برای نظام در عرصه های علمی و مدیریتی و تولید علوم انسانی اسلامی در دو حوزه نظری و کاربردی.

3. بازمهندسی سرفصل ها، برنامه ها و متون درسی دانشگاه امام صادق علیه السلام جهت پاسخگویی به نیازهای نوظهور انقلاب و نظام اسلامی.

4. ارتقاء کیفیت فعالیت های آموزشی دانشگاه و گنجاندن فعالیت های هدفمند مطالعاتی و پژوهشی.

5. تقویت بخش پژوهشی دانشگاه و ایجاد یک پژوهشگاه قدرتمند از میان دانش آموختگان دانشگاه و تخصیص بودجه و امکانات لازم در جهت نقد علوم انسانی سکولار و تولید علوم انسانی اسلامی.

6. ایجاد انجمن های علمی قدرتمند با هدف اتصال دانش آموختگان توانا به دانشگاه.

7. گسترش کمی تحصیلات در مقاطع دکترا و فوق دکترا در رشته ها و میان رشته های متنوع و جذاب با هدف ادامه تحصیل دانش آموختگان دانشگاه.

8. تقویت بخش خواهران دانشگاه از جهت علمی و فرهنگی برای تأمین نیازهای نظام به ویژه در عرصه زن و خانواده.

9. تقویت و تکمیل شاخص ها و وضوابط گزینش برای ورود نیروهای انقلابی، خوش فکر و مستعد و خصوصا تقویت مدارس امام صادق علیه السلام برای جذب هدفهمند از این مدارس.

10. تربیت انقلابی دانشجویان و تقویت روحیه انقلابی آنان و همچنین زمینه سازی برای اثرگذاری فراجناحی دانشجویان در فضای فرهنگی و سیاسی کشور.

11. تعیین مدیران انقلابی و فاضل برای مناسب گوناگون در دانشگاه ترجیحا از میان دانش آموختگان بر اساس اصل شایسته سالاری.

12. ایجاد شفافیت در ورود و خروج به دانشگاه و توجه مضاعف به چابک سازی سازمان و تشکیلات دانشگاه و همچنین صرفه جویی.
@isunews


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 25 خرداد 1396  ] [ 05:29 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

راهپیمایی سکوتی که ابزار فتنه‌گران شد

امروز 25 خرداد، سالگرد #راهپیمایی_سکوت هست.
روزی که #فتنه_گران چنین کردند:
1. شکستن نرده های دانشگاه شریف و حمله به دانشجویان نخبه درون دانشگاه
2. حمله به مهد کودک در حوالی میدان آزادی و به شهادت رساندن دو مربی محجبه در برابر چشم کودکان
3. به آتش کشیدن چندین دستگاه اتوبوس شرکت واحد و بخش خصوصی
4. به آتش کشیدن چندین بانک و مغازه 
5. ضرب و شام و درگیری با پلیس
6. حمله به حوزه مقاومت بسیج جهت دسترسی به سلاح و شروع جنگ مسلحانه
7. قتل مرموز ندا آقاسلطان
8. اقدام برای قتل دو جوان بسیجی در فاصله چند متری از بدن ندا آقاسلطان. هر دو نفر چندین ماه در کما بوده و به کوری چشم دشمنان، زنده مانده اند.
9. و...

#عبدالحمید


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 25 خرداد 1396  ] [ 03:19 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]