کدام زبان‌ها باید آموزش داده شود؟!

مهندس علی زرافشان، در گفت‌وگویی با شورای عالی انقلاب فرهنگی، سیاست‌گذاری آموزش زبان‌های خارجی را از لوازم اصلی حصارشکنی آموزش زبان انگلیسی در مدارس خواند:

•  آموزش زمانی می‌تواند نقش خودش را ایفا کند که در سطح راهبردی تعیین تکلیف شده باشد. به نظر می‌آید که ما هنوز نتوانسته‌ایم در سطح راهبردی پاسخ روشنی به این سؤال بدهیم که ما باید چه زبان‌هایی را آموزش بدهیم.

•  در برخی از کشورها یک سند راهبردی تهیه کرده‌اند و تحلیل کرده‌اند که باید چه زبان‌هایی را در کشور خودشان تدریس کنند. مثلا در یکی از این اسناد که من مطالعه کردم، ده عامل مثل عوامل اقتصادی، ارتباطات بین‌المللی، آموزش و پرورش، منافع ملی، جمعیت سخنوران به آن زبان و... تعیین شده بود. بعد زبان‌های دنیا را از زبان چینی که بیشترین تعداد سخنور را دارد تا زبان‌های دیگر رده‌بندی کرده بودند. بعد بر اساس این ده عامل، مشخص کرده‌اند که در آینده مبادلات تجاری ما با کدام کشورها خواهد بود، یک ماتریس ایجاد کرده و امتیاز داده بودند. بعد امتیاز‌های مختلف را جمع کرده و بعد به این نتیجه رسیده بودند که مثلا اولین زبانی که باید تدریس کنیم، کدام است، سپس دومین و سومین و چهارمین زبان را نیز تعیین کرده بودند.


•  ما باید چه زبان‌هایی را در کشورمان مورد توجه و آموزش قرار بدهیم و به چه دلیلی باید به آن اولویت بدهیم؟ 
چون الان ما با یک زبان مواجه نیستیم. شما الان در جامعه با این مطلب مواجه هستید که چرا ما نباید در جامعه زبان روسی آموزش بدهیم، چرا زبان چینی نباید آموزش بدهیم، چرا هندی، فرانسه، آلمانی و چرا اسپانیایی نباید آموزش بدهیم. این سؤال از این جهت است که کدام زبان را و به چه دلیلی باید آموزش بدهیم. به نظر می‌آید که این تکلیف شورای عالی انقلاب فرهنگی است که اول در سطح راهبردی بیاید بر مبنای تحلیل عواملی که برای کشور ما مهم است، تعیین اولویت کند. لذا به نظر من در سطح راهبردی، ابتدا شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نهاد سیاست‌گذار فرهنگی کشور باید مطالعه‌ای را انجام بدهد و بر اساس آن، اعمال سیاست کند که جهت‌گیری آموزش زبان نهادهای آموزشی کشور اعم از دولتی و غیردولتی و اعم از رسمی و غیررسمی را مشخص کند. نهادهای آموزشی کشور هم باید سرمایه‌گذاری لازم را انجام بدهند.

متن این گفت‌وگو در تارنمای http://yon.ir/9nNcb در دسترس خوانندگان است.
@Rabnews
ادامه مطلب
[ دوشنبه 23 مرداد 1396  ] [ 02:31 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

ظرفیت‌های مسجد محله خود را بهتر بشناسید

🗺جهانی بیاندیشیم
🕌محلی عملیات کنیم(مسجد محله)

اگر هر کدام از ما تلاش کنیم و مسجد محلمان را به بالاترین بازدهی ممکن برسانیم...

مسجد چه ظرفیت های #شناخته_نشده ای دارد؟
〰〰〰〰〰
منبع کانال باید به خود جرئت داد: @Jor_At
ادامه مطلب
[ دوشنبه 23 مرداد 1396  ] [ 09:31 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

الکساندر روسی، محسن ایرانی و تفاوت دو دستگاه تبلیغی دولتی

الکساندر روسی، محسن ایرانی و تفاوت دو دستگاه تبلیغی دولتی | #احمد_نوروزی

مارس 2016 نبردی سخت با داعش برای بازپس گیری شهر باستانی "پالمیرا" در سوریه در جریان است. "الکساندر" که مامور گرا دادن به هواپیماهای روسی بود به ناگاه خود را در میان انبوه تروریست های داعشی می بیند. الکساندر 25 ساله باید میان اسیر شدن یا کشته شدن یکی را انتخاب کند. "اکاترینا" همسر الکساندر در روزهای آینده فرزندشان را به دنیا می آورد. الکساندر تصمیمی سخت را باید بگیرد.

هواپیماهای روس الکساندر و داعشیان اطراف او را بمباران می کنند و همگی کشته می شوند.

الکساندر تصمیم گرفته بود، اسیر نشود. او محل ایستادن خود را به عنوان نقطه تجمع تروریست ها به هواپیماهای روس گرا داده بود تا داعشیان را به جهنم بفرستد و خود جاودانه شود.

روس ها به کمک رسانه هایشان، الکساندر پروخورنکو را به عنوان قهرمانی جذاب به مردم دنیا  معرفی کردند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، نیز عنوان «قهرمان فدراسیون روسیه» را پس از مرگش به او داد.

هفته پیش و یک سال پس از کشته شدن الکساندر، مقامات شهر "واژلی سوتو" در ایتالیا مجسمه یادبودی به طول 2 متر که برای بزرگداشت افسر روس ساخته بودند را رونمایی و در شهر خود نصب کردند.

رسانه و دیپلماسی فعال روس ها توانست یک قهرمان ملی را برای همه مردم دنیا به یک قهرمان بین المللی تبدیل کند. سوال اینجاست که رسانه ها و دیپلمات های ایرانی چه زمانی قرار است بایکوت جهانی نسبت به ایثارگری های قهرمانان ایرانی را بشکنند؟ برادر شهیدمان #محسن_حججی آخرین قهرمان از انبوه قهرمانانی است که تاکنون برای شرافت انسانی جان شریفشان را تقدیم کرده اند و باز در سکوت رسانه ای و دیپلماتیک، مردم جهان از دیدن یک قهرمان ایرانی دیگر محروم خواهند بود، چه رسد به آنکه برایش مجسمه یادبود بسازند.
https://t.me/maktubmed/2435
ادامه مطلب
[ دوشنبه 23 مرداد 1396  ] [ 12:31 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

برای شهید محسن حججی

#شهید_محسن_حججی

تو مگر کجا بودی ؟! 
به فدای سر بریده ای که فضای مجازی را معطر کرد ،
چند روزی بود که فضای مجازی آلودتر شده بود !
 مثل فضای تهران در آلوده ترین روزهایش ،
 مثل فضای جنوب در روزهای پر گرد و غبارش 
مثل روزهای انتخابات و دروغها و تهمت ها و توهین های بعضی ها 
مثل فاجعه قتل آتنا 
مثل حادثه مرگ بنیتا
مثل بازی زشت دو فوتبالیست 
و از همه بدتر 
مثل صانحه سخیف مجلس
باید نگاه می کردی و احساس حقارت می کردی 
باید می دیدی و می سوختی 
باید می نگریستی و می گریستی 
باید .... 
که یکباره تو به صحنه آمدی 
که یکباره تو وارد این فضا شدی 
که یکباره این فضا و چشمان دوخته به آن به چشمان تو روشن شد 
و بوی تو این فضا را معطر کرد 
محسن ... تو مگر کجا بودی ...؟!
...
محسن می دانی چه کرده ای و یک تنه به اندازه چند لشکر در میدان نبرد  نابرابر مجازی کار کرده ای ؟
محسن ببخش که در این فضا مجال بیشتر از این نیست ...
#حسین_میرزابیگی_خراسانی

🆔️ @poshte_bam
ادامه مطلب
[ دوشنبه 23 مرداد 1396  ] [ 12:27 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

بار دیگر از سال آخر جنگ بخوانید!

سطرهايي ناخوانده از جنگ
انتقاد از زندگي خانوادگي پاسدارها و بسيجي‌ها يك روز قبل از سقوط فاو!
27 فروردین 1367، سه ماه مانده به پایان جنگ، نیروهای ارتش صدام برای پس‌گرفتن فاو  آماده می‌شدند. همین روز محسن رضایی در سمینار فرماندهان سپاه در شهر کرمانشاه سخنرانی داشت و از وضعیت خانوادگی بسیجی‌ها و پاسدارها گله می‌کرد: «با رشد مسایل رفاه و آسایش در خانواده‌ها، هم به رزمندگان بسیجی و هم به برادرهای سپاه یک فشاری وارد می‌شود و به دلیل سبقت‌ها و چشم و هم‌چشمی‌هایی که در سطح خانواده‌ها دیده شده، مشکل اساسی برادرهای سپاه و حتی فرماندهان مساله مشکلات با خانواده‌هایشان است و به جای این‌که خانواده‌های بسیج و پاسدار ما مردم را به دامن انقلاب بکشانند آن‌ها خانواده‌های پاسدارهای ما و بسیج ما را به دامن رفاه و آسایش کشاندند و با توجه به گذشت زمان و آن حالت نشاط و جوانی که در برادرها در اول انقلاب بود، متاسفانه یک تهدید جدی کلیت معنویت سپاه و آن روحیه شهادت‌طلبی و آزادگی و حریت برادران را تهدید می‌کند و این از خانواده‌ها سرچشمه می‌گیرد و دلیل اصلی خانواده‌ها این است که شما به آن‌ها اصلا نمی‌رسید.» 
عامل‌های زیادی در جنگ و نحوه جنگیدن رزمنده‌ها تاثیر دارد که یکی از آن‌ها زندگی خانوادگی رزمنده‌هاست. سال‌ها پیش با رزمنده‌ای گفتگو می‌کردم که می‌گفت سال 1366 باجناقش به کار تجارت شیر خشک مشغول شده بود و زندگی‌اش رونقی گرفته بود. رونق زندگی باجناق باعث شده بود همسر رزمنده به او سخت بگیرد که این همه سال مشغول جنگ شده‌ای که چه بشود؟ ببین زندگی خواهرم چنین و چنان شده است! راضی کردن همسر برای رزمنده سخت شده بود و جبهه رفتن سخت‌تر. 
آثاری که امروز درباره جنگ در اختیار ماست غالبا تاریخ نظامی جنگ را روایت می‌کند و در این سال‌ها کمتر به ابعاد اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی جنگ پرداخته‌ایم درحالی‌که شاید بتوان گفت درس‌ها و تجربه‌های ابعاد غیرنظامی جنگ بیش از ابعاد نظامی آن به کار امروز ما می‌آید. 
در این سال‌ها در خاطرات شفاهی منتشر شده به ابعادي از جنگ پرداخته شده اما گویی در یک قرارداد نانوشته همه با هم قرار گذاشته‌ایم در هر بُعدی تنها به بخش‌های حماسی بپردازیم و بسیار کم به نقاط آسیب‌پذیری‌مان پرداخته‌ایم، اين در حالي است كه نوشته‌های غیرحماسی را هم با برچسب ضدجنگ به حاشیه رانده‌ایم.
هرچند موضوع نیازمند تحقیق بيشتر است اما شواهد امر نشان می‌دهد در سال‌های جنگ نیز از بسیاری از عوامل غیرنظامی و تا حدی سیاسی تاثیرگذار بر روند جنگ غفلت کردیم و به ناگاه در یک شرایط سخت از هم پاشیدگی در بهار سال 67 قرار گرفتیم. اتفاقی که اگر دقیق بررسی نشود و از تجربیات آن استفاده نشود امکان تکرار دارد. 
در هفته‌اي كه گذشت بسیاری دلسوزانه و برخی غرض‌ورزانه توصیه کردند که دست از سر ماجرای آخر جنگ بردارم اما این بهار تلخ که خون پاک و مقدس شهدای بسیاری در آن ریخته شده تجربیات بسياري در دل خود دارد. 
اگر در تمام این سال‌ها بسیاری بر ارتش تاخته‌اند که چرا در سال اول جنگ با وجود تمام مشکلات، خوب نجنگیده است تا جایی که گاه سخنان به تمسخر و تحقیر نیز کشیده شده، حال چه ایرادی دارد وضعیت سپاه در آخر جنگ بدون تمسخر و تحقیر و با استفاده از منابع منتشرشده توسط خود سپاه و سپاهیان به‌صورت خیرخواهانه و دلسوزانه بررسی شود؟
•  سخنان محسن رضایی از جلد پنجاه‌‌و‌چهارم مجموعه «روزشمار جنگ ایران و عراق» منتشره توسط مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس سپاه نقل شده است.

ناگفته‌های جنگ؛ جعفر شیرعلی نیا
https://t.me/jafarshiralinia
ادامه مطلب
[ شنبه 21 مرداد 1396  ] [ 08:10 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی مفتاح

دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی مفتاح با مشارکت دانشگاه امام صادق(ع) به همراه اسکان در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.

دبیرخانه دوره‌های آموزشی پژوهشی فعالان علوم انسانی اسلامی خبر از برگزاری دوره مفتاح با حضور اساتید برجسته کشور داد و اعلام کرد این دوره در حوزه‌های تخصصی اقتصاد، مدیریت، حقوق، سیاست، جامعه و فرهنگ، روان‌شناسی، تاریخ و علوم تمدن اسلامی برگزار می‌گردد.

دوره آموزشی پژوهشی مفتاح ویژه برادران برگزیده طلبه سطح دو و سه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته‌های تخصصی می‌باشد.

ثبت‌نام این طرح از هجدهم تا سی‌و یکم مردادماه ۹۶ و برگزاری آن سوم تا هشتم شهریورماه سال جاری در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) واقع در شهر مقدس قم خواهد بود و در انتها به شرکت‌کنندگان مدرک پایان دوره معتبر علمی اعطا می‌شود.

 

 
ادامه مطلب
[ جمعه 20 مرداد 1396  ] [ 05:50 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

والیبال ورزش خوبی است

بنده طرفدار والیبالم!
یکی از حواشی این دیدارها هم در منزل خانواده شهیدان یوسف و ابوالفضل احسانی فکر روی داد. وقتی رهبر انقلاب از فعالیتهای برادر شهید سوال کرد، و او گفت در کنار درس خواندن، والیبال هم بازی میکند، ایشان گفتند: «والیبال خیلی خوب است، والیبال از آن ورزشهای خیلی خوب است. بنده طرفدار والیبالم.»
ادامه مطلب
[ جمعه 20 مرداد 1396  ] [ 05:32 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

مدیریت چهره ضدصهیونیستی در فوتبال

🔴از چهره مردمی تا چهره دیکتاتوری
🔺نگاهی متفاوت به ماجرای فوتبال با اسرائیل

🔸كاش شجاعی و حاج صفی آزادانه برگردند و حتی اگر در دل از ميدان رفتن مقابل اسرائيلی ها پشيمان نيستند اين حق را داشته باشند كه با رسانه هاي داخلی گفتگو كرده و از بازی با اسرائيل و انتخابشان دفاع كنند.

🔸البته عدالت رسانه ای اقتضا مي كند كه جدی ترين مخالفان اين رفتار (بازی با اسرائيل) هم فرصت بيان حرف و استدلالشان را داشته باشند و در همان برنامه نود هر دو طرف حرفشان را بزنند.

🔸اسرائيلی ها همانقدر كه از بازی اين دو نفر با تيم مكابی خوشحال شدند از برخورد قهرآميز نهادهای قدرت در جمهوری اسلامی با اين دو نفر هم شاد خواهند شد

🔸اسرائيل مي خواهد بگويد همه ی ژست ضدصهيونيستی ايرانی ها، يك نمايش حكومتی است و ربطی به مردم و افكار عمومی ايران ندارد

🔸ورود کمیته انضباطی و فدراسیون و حراست وزارت ورزش و... به این موضوع از خود اقدام شجاعی و حاج صفی خسارت بارتر است

🔸محرومیت آنها از حضور در تیم ملی که نماینده ملت ایران است در صورتی به جا بود که افکار عمومی خواهان حذف و تنبیه شان باشد.

🔸این وضعیت نامطلوب، تنبیهی جبری است برای حامیان فلسطین در ایران. زیرا در اقناع افکار عمومی ناتوان بوده اند

🔸حزب الله باید بپذیرد که خواسته هایش را از مسیر اقناع افکار عمومی پیگیری کند نه میانبر زدن به نهادهای قدرت و برخورد چکشی. 

🔸نمایش تصویری ضداسرائیلی از ایران به جهان مهم است ولی این مهمتر است که تصویری دیکتاتوری از جمهوری اسلامی به جهان نشان ندهیم.

🔸تصویر تاثیرگذار، تصویر مردمی است که در جمهوری اسلامی خودشان آزادانه مبارزه با اسرائیل و حمایت از آرمان فلسطین را انتخاب کرده اند.
#الف_صف
goo.gl/8XTdGp
〰〰〰〰
✅به کانال خمینی چی بپیوندید:
🌐 telegram.me/joinchat/A37i_D2GKuNf_OMxYriTHw
ادامه مطلب
[ جمعه 20 مرداد 1396  ] [ 11:58 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

باور کنیم دانش و آموختن لازم است

آن ها هم مثل ما ...

✅ در سال های اولی که به کانادا رفته بودم، برای گذران زندگی و تحصیل باید هر کاری می کردم. آگهی ای در روزنامه دیدم برای استخدام یک Manager Trainee که فکر کردم یعنی کارآموز مدیر یا دستیار مدیر. با توجه به اینکه تخصص خاصی طلب نکرده بود و مدارک زیادی نمی خواست تلفن زدم و قراری گرفتم برای مصاحبه. در روز موعود بهترین کت و شلوار و کراواتم را پوشیدم و اول صبح به آدرس مربوطه رفتم. پسر نوزده بیست ساله ای که از من هم جوانتر بود با شلوار جین با من مصاحبه کرد و سوالاتی بی معنی پرسید. مهمترین مسئله اش این بود که من هنوز فرانسه نمی دانستم، اما دلداری داد که همه چیز درست خواهد شد. چند روز بعد با من تماس گرفتند و بعد از تبریکات مربوطه خواستند که ساعت 7 روز دیگری برای شروع دوره آموزش به همان دفتر بروم. آموزش آغاز شد و ما در روز دوم فهمیدیم که کارمان فروش جارو برقی در خانه های مردم است! برای فرا گرفتن این کار هر روز 6 تا 8 ساعت تعلیم دیدیم. تمام جاروبرقی های کانادا را شناختیم، بازار کانادا و منطقه را بررسی کردیم، تمام قطعات جارو برقی مربوطه را (Filter Queen) چشم بسته باز و بسته کردیم، یاد گرفتیم که با مشتری چه بگوییم، چطور مجابش کنیم، چطور قرارداد بنویسیم و چه زمان تخفیف بدهیم و یا قرارداد قسطی تنظیم کنیم . . . و خیلی چیزهای دیگر. تازه بعد از طی دوره شدیم وردست و چند هفته در کنار متخصصین فروش جارو برقی هربار به مدتی بیش از دو ساعت در خانه های مردم گذراندیم تا شاید روزی جارو برقی فروش اول بشویم!

✅ بیست و دو سال بعد در اولین روزهایی که به ایران برگشته بودم وقتی تنها به اصفهان می رفتم در پاسگاهی نزدیک اصفهان جلوی ماشینم را گرفتند. ترسیدم و مطمئن بودم که برایم گرفتاری درست شده. اما سرباز جوانی جلو آمد و از من خواست که افسر وظیفه ای را با خود به اصفهان ببرم! جوان از شهرستانی دیگر بود. از او پرسیدم که در آن پاسگاه چه می کند؟ طبق معمول درد دلها شروع شد که دو سال شبها نتوانسته راحت بخوابد و خوشحال است که بالاخره کارش دارد پایان می گیرد. باز پرسیدم که کارش چیست؟ گفت که او عضو تیمی است که بعد از تصادف های مرگبار باید اولین گروهی باشند که در صحنه حاضر می شوند. هیجان زده پرسیدم وظیفه مشخص او چیست؟ دیدم گنگ نگاهم می کند. پرسیدم بالاخره حتما (پروتکل) دستورالعمل های خاصی را دنبال می کنید و کار تو هم باید معلوم باشد. بیشتر گیج شد. نهایتا پرسیدم که چقدر برای حضور در این تیم تعلیم دیده ای؟ اینبار دیگر مطمئن شد که من بیمار روانیم! گفتم پس از کجا می دانید که از نظر قانونی، از نظر پزشکی، ایمنی جاده، آتش سوزی احتمالی، رسیدگی به مجروحین، کروکی تصادف، تحقیق درباره نحوه تصادف و مقصرین احتمالی و . . . بسیار کارهای دیگری که در تخصص من نیست، چه باید بکنید؟ جواب داد ما هر کاری سرهنگ بگوید می کنیم!

✅ در اینجا من حتی قصد ورود به تقلب در آموزش و مدارک قلابی را ندارم، مهمتر اینجاست که اصولا اعتقادی به آموزش و دانش وجود ندارد. نادانی آن مرد جوان مشکل غیرقابل حلی نیست، بی اعتقادی او و عموم مردم به "دانستن" مسئله اصلی است. مردم ما در حالی که بدون استثنا درباره وظایف رئیس جمهور نظر می دهند هنوز نمی دانند چطور باید رانندگی کنند و بدتر از آن نمی دانند چطور در خیابان و حتی در پیاده رو راه بروند، چطور سوار اتوبوس بشوند، کجای اتوبوس بایستند، چطور پیاده شوند . . . و اعتقادی هم ندارد که برای اینها "دانستن" و "آموزش" لازم است!

✅ نتیجه اینکه نماینده های مجلس مان هم همانقدر تربیت نشده اند که رنگرز، لوله کش، معلم، مدیر، . . . و همه ی دیگران!

✍️شهریار عامری

@rezashajie
ادامه مطلب
[ پنج شنبه 19 مرداد 1396  ] [ 05:58 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

📌مساجد اتوبوسي و جوانان پياده!

📌مساجد اتوبوسي و جوانان پياده!

دوستي مي‌گفت: مساجد امروز ما، هم‌چون #اتوبوس شده‌اند! پشت سر امام جماعت چند رديف تشکيل شده از صندلي؛ امام جماعت نیز هم‌چون #راننده است. گويا اصل هم بر صاحبان صندلي است و ايستادگان در حاشيه‌اند. 

گاه و بي‌گاه مي‌شنويم فلان گروه جوان و با دغدغه شروع به کار فرهنگي کردند. مي‌گوييم: الحمدلله! جوان مومن و انقلابي در اين زمانه نعمتي است! اما با کمال تعجب بعد از چند مدت مي‌شنويم جوانان مسجد با حاکمان مسجد (بخوانيد #پيرمردان) به اختلاف برخورده‌اند و تمرد همانا و بيرون انداختن از مسجد همانا...

اي کاش جوانان مسجد، خود را «حاشيه مسجد» تلقي نمي‌کردند.
چرا اعضاي پايگاه و کانون در نماز‌هاي جماعت و ساير برنامه هاي مسجد حضور کم‌رنگي دارند؟
آنان که فرايندهاي تربيتي و تشکيلاتي را مي‌توانند طراحي کنند حتما از پس تنظيم برنامه‌هاي مناسبتي مسجد (اعياد، محرم، ادعيه هفتگي،‌ تلاوت قرآن و ...) بر‌ مي‌آيند.
آنان که مي‌توانند برنامه‌هاي تابستانه و مراسم‌هاي چند ده میليوني برگزار کنند آيا در تامين مالي برنامه‌هاي رايج مسجد ناتوانند؟ #تغيير يا #نفوذ در ترکيب هيئت امنا هم دور از ذهن نيست...

اشکالات خرد و کلان فرهنگي ساختاري در مديريت مساجد وجود دارد اما سعي کنيم درد و درمان را از خود بدانيم...
از خود بطلب هر آن چه خواهي که تويي

✅ در #سنگر_مسجد همسنگر شوید👇
https://t.me/joinchat/AAAAAEA5ZYOgjGdAMADyNQ
ادامه مطلب
[ یک شنبه 15 مرداد 1396  ] [ 02:09 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]