چرا انقلاب اسلامی را نمی‌فهمیم؟

بسم الله الهادی 
مشکل کجاست؟  
دستگاه محاسباتی غربی ها مشکل تحلیلی دارد که نمی تواند مناسبات انقلاب اسلامی را فهم کنند، حالا چرا آقايون انقلابی توان فهم و تحلیل مناسبات مردم ایران را ندارند؟ چرا تحلیل هايشان اینقدر متفاوت با تصمیمات مردم است؟

منبع: کشکول؛ محمد جبارپور


ادامه مطلب
[ شنبه 30 اردیبهشت 1396  ] [ 04:14 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

علت شکست اصولگرایان در انتخابات

🔴 اصولگرایان چرا پیروز نمی‌شوند؟

🔹انتخابات تمام شد، نتیجه هم معلوم و باز همان حرف‌های چهار سال پیش. سال ۹۲ بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری و سال ۹۴ بعد از انتخابات مجلس، دو مطلب نوشتم درباره علل شکست اصولگرایان. حالا دوباره همان سوال‌های همیشگی را می‌پرسم که چرا اصولگرایان شکست می‌خورند؟ چرا مردم به آنها رغبتی ندارند؟ چرا با وجود مشکلات اقتصادی و درحالی‌که نامزدهای اصولگرا تا این حد بر فقر و فساد و اختلاس و اقتصاد تاکید کردند، بازهم در جذب آرای عمومی مردم حتی مناطق روستایی و شهری ناکام ماندند؟ پاسخش ساده است اما فهم و درکش از سوی اصولگرایان سخت!

🔹عامل تاثیرگذار در انتخابات ایران سالهاست که دیگر مسایل اقتصادی نیست. در طول دو دهه گذشته مخصوصا در این سال‌ها‌ی اخیر مسایل فرهنگی و اجتماعی است که نتیجه انتخابات را تعیین می‌کند. یعنی مردم باوجود مشکلات اقتصادی، بین اقتصاد و فرهنگ، دومی را انتخاب می‌کنند و از دو جناح و دو جریان سیاسی، هرکدام که اهمیت بیشتری به مسایل اجتماعی مردم بدهد و در سیاست‌ها و شعارهایش (حتی در ظاهر) به این موضوعات بیشتر اشاره کند، طبعا بیشتر می‌تواند آرای مردم را به سمت خود جلب کند. 

🔹حال کلیت جناح اصولگرا را در نظر بگیرید. فرهنگ و هنر و دغدغه‌های اجتماعی مردم در کجای ادبیات اصولگرایان قرار دارد؟ آیا آنها اساسا این قبیل مسایل را جزو مشکلات اصلی مردم می‌دانند؟ بارها از زبان آنها شنیده‌ایم که کنسرت دغدغه مردم نیست، اقتصاد و بیکاری مشکل اصلی مردم است. خب اگر اینچنین بود چرا اکثریت مردم به این شعارها پاسخ مثبتی ندادند؟ اصلا نفس همین حرف نشان می‌دهد که اصولگرایان در تشخیص طبقات اجتماعی ضعیفند. کسی منکر مشکلات اقتصادی نیست، اما بی‌توجهی و سکوت در قبال سایر مسایل جامعه، نتیجه‌اش همینی می‌شود که داریم می‌بینیم. 

🔹اصولگرایان زبان طبقات مختلف مردم را نمی‌فهمند در نتیجه نیازها و توقعات آنها را هم به رسمیت نمی‌شناسند و خیلی راحت به توهین و تحقیر و تمسخر هنرمندان و اهالی فرهنگ مشغول می‌شوند. چاره‌ای جز صراحت کلام نیست. وقتی امام جمعه مشهد آیت‌الله #علم‌الهدی در طول سه چهار سال اخیر بارها و بارها به کنسرت‌های موسیقی حمله و از تعابیر مختلفی چون گوساله و بزغاله و عیاش و هرزه برای مخالفان استفاده کرده و کسی جرات نمی‌کند که بگوید حضرت آیت‌الله کمی آرام‌تر؛ آن‌وقت انتظار دارید که #رییسی پیروز انتخابات باشد؟! به خدا قسم بسیاری از بزرگان اصولگرا (چه روحانی و چه دکتر و مهندس و وکیل) در فهم همین نکته‌ی ساده مشکل دارند. 

🔹مگر می‌شود ضعف ساختاری اصولگرایان را ظرف مدت یک ماه جبران کرد و منتظر پیروزی ماند؟ رییسی به روحانی نباخت؛ رییسی به خودش و به جناح و جریان اصولگرا باخت. شکی نیست که جریان مقابل در تخریب رییسی موفق بود، اما بیشترین تخریب‌ها علیه رییسی از سوی خود اصولگرایان صورت گرفت! وقتی در مخالفت با هنرمندان آنقدر افراط می‌شود که حتی کنسرت شهرام ناظری و سالار عقیلی و کیوان کلهر در مشهد و خراسان ممنوع می‌شود، آن‌وقت چاره‌ای نیست جز تفریط. برای جبران آن، به ناچار رییسی را کنار #تتلو می‌نشانند و اصلا به شعور مردم اهمیت نمی‌دهند. مردم حق دارند بپرسند که شماها اگر واقعا به هنر و هنرمند احترام می‌گذارید، پس چرا قبلا به هنرمندان محترم دیگر احترام نگذاشتید؟! 

🔹به هرحال جناح اصولگرا سالهاست که به پایان خط رسیده و تنها اسمی از آن باقی مانده است. فقط در هر انتخابات، بزرگان این جریان یادشان می‌آید که باید کاری بکنند، اما چه کاری؟ همچون دوران قاجار دور خودشان جمع می‌شوند و بدون فهم و درک نیازهای جامعه، تصمیمی می‌گیرند و از کسی حمایت می‌کنند و تصور می‌کنند که همه مردم هم گوش به فرمان بیانیه‌های آنها هستند! و آنچنان فضا را ایدئولوژیک می‌کنند و یک رقابت سیاسی را به صحنه مبارزه حق و باطل تبدیل می‌کنند که ضرر و زیانش نه فقط علیه خودشان که در سطحی کلی علیه نظام است. چرا که این افراد عموما منتسب به نظام و رهبری و بسیج و سپاه و نهادهای حکومتی هستند!

🔹آنها نه تنها زبان مردم و طبقات مختلف جامعه را نمی‌فهمند که حتی از فهم زبان جوانان جریان خودشان هم ناتوانند. جوانانی که صرفا از نظر سیاسی مجبورند به جناح اصولگرا رای بدهند اما از نظر فرهنگی و اجتماعی راهشان جداست. البته نتیجه عملکرد سیاسی بزرگان اصولگرا در دو دهه اخیر باعث شده که اصولگراهای جوان به تدریج از نظر سیاسی هم از ریش‌سفیدان اصولگرا جدا شوند. روزی که اصولگرایان جوان، رسما و علنا بیانیه بزرگان و انتخاب آنها را رد کنند و خودشان جرات ابراز وجود کنند، دیر یا زود فرا می‌رسد.

منبع: آهستان امید حسینی @ahestan_ir


ادامه مطلب
[ شنبه 30 اردیبهشت 1396  ] [ 02:44 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

حسین قدیانی و آهستان از وضع عجیب آزادی بیان می‌گویند

حسین قدیانی حرف حقی زد. وضعیت آزادی و آزادی بیان در جمهوری اسلامی عجیب و خنده‌دار است. یک مسوول مملکت که همه چهل سال گذشته را در نهادهای مختلف نظام حضور داشته، طی تبلیغات انتخاباتی به سرتاپای همین نظام حمله می‌کند و کسی کارش ندارد، آن‌وقت یک وبلاگ‌نویس کارگر بیچاره با روزی ۲۰ نهایتا ۱۰۰ بازدید روزانه، بخاطر حرفهایی شبیه آن، به زندان می‌افتد و بعد از مدتی جنازه‌اش را تحویل خانواده‌اش می‌دهند! همیشه همین‌طور بوده. به قول آژانس شیشه‌ای همیشه گوشت قربانی همین مردم ساده و بیچاره بوده‌اند. نوش جان مسوولان.

منبع: @ahestan_ir


ادامه مطلب
[ شنبه 30 اردیبهشت 1396  ] [ 12:03 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

آینده از آن حزب‌اللهی‌هایی است که الله را در انحصار خودشان نمی‌خواهند

بیشتر از یک هفته است که چیزی ننوشته‌ام و این برای آدمی معتاد به نوشتن «مدت مدیدی» است.

شاهد بودم که مردی که را که نه از عدالت سخنی گفتمانی و فرهنگی به زبان آورد، نه ولایت را از مظهر محبتش به جامعه انعکاس داد و نه حتی اسکتبارستیزی کرد به نام «نامزد انقلابی» به حزب‌اللهی قالب می‌کنند.

چاره‌ای نبود باید سکوت می‌کردم، چون هر چه می‌گفتم به خرج کسی نمی‌رفت، فضا بیش از اندازه عمل‌گرا شده بود و کسی حوصله نظریه شنیدن نداشت که اگر هم داشت فایده‌ای نداشت چون گزینه‌ای برای انتخاب نبود،‌من هم برای نه گفتن به حسن و نامزد انقلابی قلابی رفتم و به سید مصطفی رای دادم.

وقتی فرصت فقط برای «نه گفتن» هست چیز زیادی برای بافتن نمی‌ماند، جز اینکه آینده از آن حزب‌اللهی‌هایی است که الله را در انحصار خودشان نمی‌خواهند.

منبع: @khedmatnevesht در پیام‌رسان ایرانی «بله»


ادامه مطلب
[ شنبه 30 اردیبهشت 1396  ] [ 11:31 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

آیا با پیروزی نامزد انقلاب! به مقصد رسیده‌ایم؟ یا اگر دیگری پیروز شود باید فاتحه همه چیز را خواند؟

وضعيت حزب اللهِ تهي شده از مباني نظري انقلاب در فرداي انتخابات از این دو حال خارج نیست:
سرمست از پيروزي!
يا
سرخورده از شكست!
هردو به همراه انفعال و بی‌مسئولیتی!

درصورت پيروزي، بار تحقق وعده‌ها و اصلاح امور را بر دوش رئيس‌جمهور مي‌گذارد و #هيچ_كاري_نميكند...

درصورت شكست، با نا اميدي منتظر ٤ سال بعد خواهد ماند و #هيچ_كاري_نمي‌كند...

اين است وضعيت حزب اللهِ جداشده از قرآن و نهج البلاغه و صحيفه امام خميني.

سوال اینجاست که آیا با پیروزی نامزد انقلاب! به مقصد رسیده‌ایم؟ یا اگر دیگری پیروز شود باید فاتحه همه چیز را خواند؟
آیا مسئولیت حزب‌الله با پایان انتخابات به پایان می‌رسد یا مسئولیتش ادامه خواهد داشت؟
جریان آرمان‌خواه انقلابی برای اصلاح جامعه و پیگیری آرمان‌هایش چه راهی دارد؟

انواع نگرش به اصلاح جامعه را می‌توان به سه سبک تقسیم کرد:
١.اصلاح بالا (به سبک احزاب و گروه‌های سیاسی) که با تصاحب قدرت و بازي در میدان جنگ زرگري احزاب قدرت طلب و دست زدن به انواع ائتلاف میسر می‌شود.
٢.اصلاح پايين و افراد جامعه (به سبك حجتيه) که با ترويج دينداري سكولار و فردی تحقق می‌یابد که حتی می‌تواند با سطح نازلی از نهی از منکر نیز همراه باشد.
٣.اصلاح از پايين و با کمک توده‌های مردم(به سبك انبيا) به معنای كانال كشي فكري جهت همراه كردن مردم براي اصلاح جامعه و حاكميت میسر خواهد بود.
یعنی ليقوم الناس بالقسط
یعنی براي #قيام_مردم برای تحقق آرمان‌ها

حال باید پرسید کدام حزب‌الله فردای انتخابات سرخورده است یا سرمست است؟ جریانی که سبک سوم را دنبال می‌کند؟ یا ...

 

منبع: آنتی حزب‌اللهی


ادامه مطلب
[ شنبه 30 اردیبهشت 1396  ] [ 11:30 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

طرح مسئله برنده و بازنده انتخابات غلط است

در تجربه‌ افتخارآمیز انتخابات مردمی همه‌ ملت بَرنده‌اند. با طرح مسئله برنده و بازنده خواسته بدخواهان را که به‌جز به شکستن وحدت ملّی نمی‌اندیشند برآورده نکنید و فضای زندگی مردم را با غوغاهای تحمیلی آلوده نسازید. (امام خامنه‌ای، 19/03/1380)

 

پاورقی-حمید درویشی شاهکلائی


ادامه مطلب
[ شنبه 30 اردیبهشت 1396  ] [ 11:28 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

درد اصلی را فراموش نکنیم!

⚠️حالا میشود رفت سراغ ده ها تحلیل #الکی و تسکین های #احساسی برای فراموشی مشکل #اصلی
میتوان بر طبل شادانه کوبید و به آمار بالای مشارکت بالید
میشود ظرفیت یک طرف برای پذیرش شکست را ستود و از عدم تکرار ۸۸ سخن گفت
از بازپس گیری شهر پس از سقوطش میتوان گفت و توصیه به مراقبت از سقوط ایمان کرد
و قس علی هذا
اما بی شک آنها میتوانند آینده انقلاب را رقم بزنند که از دل این انتخابات، به #اصل_درد پی ببرند

#راه_ناتمام
#جمهوری_اسلامی

 

 

منبع: خمینی‌چی


ادامه مطلب
[ شنبه 30 اردیبهشت 1396  ] [ 11:28 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

پیروزی دیگری برای امت حزب‌الله رقم خورد

بسم الله النور 
حزب الله پیروز انتخابات ریاست جمهوری سال 96
مهم نیست چه شخصی رییس جمهور این دوره می شود، مهم این است که حزب الله با فرماندهی سعید جلیلی رای 4 میلیونی خود را به شدت افزایش داده است. 
ما پیروز شدیم اما نه با ایجاد جذابیت و هیجان مانند سال 84، بلکه با جهاد و عقلانيت.
گزینه ما نه جذابیت خاصی داشت و نه هیجان و شور انقلابی احمدی نژاد سال 84 را... 
این بار نیروهای انقلابی خودشان، خودجوش به صحنه آمدند... 
قطعا فرمانده این حرکت جمنا و امثال آن نبودند؛ تحلیل رویکرد قیم مآبانه این دوستان ان شاء الله در مجالی دیگر. 
فرمانده این حرکت خودش سعید جلیلی بود و چون مجموعه تبلور مسئول خود است، جهاد 4 ساله او جواب داد و او که قرار بود نخ تسبیح حزب الله و انقلابیون باشد، محور این اتحاد شد.
او نشان داد برای اقدام انقلابی به عده و عده و پول و حزب و بسیاری از غربیجات دیگر در حوزه سیاست نیاز نیست، فقط قیام لله است که شرط پیروزی است ولو این قیام با یک نفر باشد.
...قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی ثم تتفکروا... 
باید قدر این پیروزی بزرگ را دانست و باید شکرگزار آن بود.
این پیروزی مهم تر از آن است که بگوییم کدام شخص پیروز ظاهری این انتخابات شده است. 
این پیروزی نویدبخش طوفان قبل از ظهور است، ان شاء الله...

 

محمد جبارپور- کشکول


ادامه مطلب
[ شنبه 30 اردیبهشت 1396  ] [ 11:26 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

جلسه درس خارج فقه- توصیه به جوانان

توصیه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به جوانان؛ در ابتدای درس خارج فقه صبح امروز (دوشنبه) ۹۶/۲/۱۸ به مناسبت میلاد با سعادت حضرت علی اکبر علیه‌السلام و روز جوان:
«ان‌شاءالله خدا به حق علی اکبر علیه‌السلام، شما جوانها را حفظ کند. برای اسلام نگه دارد و ثابت قدمتان بدارد. جوانها توجه داشته باشند، صراط مستقیم را میتوانند بشناسند، میتوانند دل ببندند، میتوانند منعطف و متشکل به شکل صراط مستقیم بشوند. اما، نگه داری آن سخت است، باید نگه دارید.
به قول مرحوم امیری فیروزکوهی:
شباب عمر به دانش گذشت و شیب، به جهل
کتاب عمر مرا فصل و باب، پیش و پس است
بعضی‌ها جوانی‌های خوبی داشتند، امان از پیری‌شان. پیر که شدند هیچ. البته شما خوبید [اما] این را سعی کنید [مراقبت کنید]. شما الحمدلله در خدمت انقلاب و در خدمت اسلام هستید. سعی کنید [این را] نگه دارید، این ثبات قدم و استقامت در راه صحیح یک چیز خوبی است.»
 


ادامه مطلب
[ سه شنبه 19 اردیبهشت 1396  ] [ 08:14 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]

خاطره‌ای از زن مجتهدی که نماینده مجلس خبرگان قانون اساسی بود

قبل از روایت: این‌ها بخشی از خاطرات بانو #منیره_گرجی‌فرد، تنها نماینده زن در مجلس قانون اساسی است

----

در جلسه اول مجلس خبرگان یکی از نمایندگان که اهل شیراز بود، بلند شد و گفت: «این مجلس، مجلس گناه است. یک زن و ٧٠ مرد؟!» شما نمی‌توانید معنی این حرف را بفهمید! من پشت بلندگو رفتم و گفتم که من مطمئن هستم گناه نمی‌کنم هر کس فکر می‌کند گناه می‌کند و مجلس، مجلس گناه است، تشریف ببرد بیرون. مجلس، مجلس شناخت انسان است. آن شخص رفت. شما می‌توانید تصور کنید که با چه اشخاصی طرف بودیم؟

-

دوره مجلس خبرگان قانون اساسی خیلی کوتاه بود"3ماه" اما من به‌ اندازه ۵٠٠ سال در این مجلس رنج کشیدم.

----

بعد از روایت: چیزی برای گفتن ندارم

----

پیوست: yon.ir/2PIiT

#نقالی

#انقلاب_اسلامی

#زن

@khedmatnevesht


ادامه مطلب
[ یک شنبه 17 اردیبهشت 1396  ] [ 11:01 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]